معرفی ۸ تیمی که اول از همه به میدان می‌روند

پیش بازی چهار دیدار اول روز نخست مسابقات جام‌جهانی

شهریار مقدمی

رقابت‌های جام‌جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ چین از شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ با برگزاری ۸ بازی آغاز خواهد شد.

منطقه رنگی – شنبه ۹ شهریور افتتاحیه جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین خواهد بود. مسابقاتی که بعد از ۵ سال (آخرین دوره در سال ۲۰۱۴ به میزبانی اسپانیا) برگزار می‌شود. در این روز ۸ بازی برگزار خواهد شد که تیم‌های گروه‌های A و B و C‌ و D اولین بازی خود را در جام‌جهانی برگزار خواهند کرد.

 

آنگولا – صربستان (ساعت ۱۲)؛ نبرد بهترین تیم بازی‌های دوستانه با تیم سوم آفروکن ۲۰۱۹

بی‌شک اولین بازی جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین یک طرفه خواهد بود. جایی که صربستان به عنوان یکی از اصلی‌ترین شانس‌های قهرمانی به مصاف تیم نه چندان قوی این مسابقات می‌رود. در آخرین پاور رنکینگ اعلام شده از تیم‌های حاضر در جام‌جهانی، صربستان در رده اول قرار گرفت و آنگولا جایگاهی بهتر از سی و یکمی از بین ۳۲ تیم حاضر نداشت.

آنگولا تیمی با میانگین سنی ۳۱ سال و میانگین قدی ۱۹۶ سانتی‌متر در حالی با حضور بازیکنانی مانند رجی مور ۳۸ ساله و ادواردو میانگاس ۴۰ ساله پا به این مسابقات می‌گذارد که در بهترین دوره حضور خود در جام‌جهانی (۲۰۰۶ ژاپن)، به عنوان نهمی دست یافت. این تیم در روند آماده‌سازی با اختلاف ۳۶ امتیاز مغلوب لیتوانی شد و  با ۱۹ امتیاز اختلاف بازی را به جمهوری چک واگذار کرد.

در سوی مقابل صربستان به عنوان یک تیم پرستاره به این رقابت‌ها آمده است. بویان مرجانوویچ سنتر فیلادلفیا سونی سیکسرز، نیکولا یوکیچ فوروارد دنور ناگتس، نمانجا یلیکا فوروارد ساکرامنتو کینگز و بویان بوگدانوویچ گارد ساکرامنتو کینگز بازیکنان شاغل در NBA هستند که امسال برای صربستان در جام‌جهانی به میدان خواهند رفت. تیمی پرستاره و باتجربه که ۲۸ سال میانگین سنی و ۲۰۶ سانتی‌متر میانگین قدی دارد. این تیم در روند آماده‌سازی خود جهت شرکت در جام‌جهانی در پنج بازی آخر خود مقابل تیم‌های فرانسه، نیوزیلند، ایتالیا (۲ بار) و یونان به برتری رسید و با آمادگی کامل منتظر اولین دیدار رسمی خود است.

آخرین تقابل این دو تیم به مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۱۰ بازمی‌گردد؛ جایی که صربستان ۹۴ – ۴۴ موفق به در هم کوبیدن آنگولا شد. باید دید آیا امسال هم صربستان به راحت‌ترین شکل ممکن از سد این حریف آنگولایی عبور می‌کند یا این تیم آفریقایی حریف سختی خواهد بود.

 

لهستان – ونزوئلا (ساعت ۱۲:۳۰)؛ آمریکا جنوبی برابر اروپای مرکزی

دو تیم ونزوئلا و لهستان در حالی در اولین بازی به مصاف یکدیگر خواهند رفت که در گروه A مسابقات کار آسانی در حضور میزبان مسابقات، چین ندارند.

لهستان با ترکیبی از تجربه و آینده‌نگری به این رقابت‌ها آمده است. این تیم درحالی یک بازیکن ۱۸ ساله دارد که دو بازیکن ۳۵ ساله را هم در ترکیب خود می‌بیند. به طور کلی میانگین سنی این تیم ۲۹ سال است و میانگین قدی آن‌ها ۱۹۹ سانتی‌متر می‌باشد. این تیم در روند آماده‌سازی خود ابتدا اردن را در خانه حریف شکست داد. سپس برابر چک (۲ بار)، آلمان و تونس شکست را پذیرفت تا در بازی‌های دوستانه عملکرد نه چندان خوبی را به نمایش بگذارد.

اما ونزوئلا تیمی است که ستون اصلی آن از تیم گواروس تشکیل شده است. این تیم باشگاهی در ونزوئلا ۶ نماینده در تیم ملی ونزوئلا دارد. میانگین قدی این تیم ۱۹۶ سانتی‌متر و میانگین سنی آن‌ها ۳۰ سال است. این تیم درحالی خود را برای مسابقات جهانی آماده کرد که در چهار بازی نخست آماده‌سازی مقابل روسیه، سنگال و ایتالیا شکست خورد اما در ادامه با پیروزی مقابل سنگال و ترکیه طی دو روز امیدوارانه نشان داد. هرچند که در رده بیست و ششم پاور رنکینگ فیبا قرار دارند و چندان به موفقیت این تیم امیدی نیست.

این تیم طبق آمار فدارسیون جهانی بسکتبال تاکنون در مسابقات جهانی به مصاف هم نرفتند و این اولین بازی آن‌ها به حساب می‌آید.

 

روسیه – نیجریه (ساعت ۱۳:۰۰)؛ روسیه سست برابر نیجریه استوار

این دو تیم درحالی به مصاف هم خواهند رفت که مطمئنا بر روی کاغذ و براساس آمار و تاریخچه می‌توان گفت که روسیه پیروز میدان خواهد بود؛ اما با توجه به عملکرد نه چندان خوب روسیه در مسابقات آماده‌سازی و بازی‌های عالی که نیجریه از خود به نمایش گذاشت باید منتظر یک رقابت جذاب و دیدنی باشیم.

روسیه رنک ۱۰ جدول رده‌بندی فیبا تحت هدایت سرگی بازاراویچ در مسابقات دوستانه پیش از جام‌جهانی علمکرد نه‌چندان خوبی را از خود به نمایش گذاشت. این تیم در ابتدای ماه آگوست با اختلاف زیاد اردن را مغلوب کرد اما در مقابل ایران و درحالی که کسی انتظارش را نداشت شکست خورد. در ادامه روند آماده‌سازی این تیم بهبود یافت و با شکست دادن ونزوئلا، ایتالیا و سنگال در پاور رنکینگ فیبا در جمع ۱۰ تیم برتر قرار گرفت. اما از اواسط ماه آگوست عملکرد این تیم به مرور بدتر شد. این تیم ابتدا با ۱۶ امتیاز اختلاف مغلوب لیتوانی شد، سپس فنلاند را برد تا کمی امیدواری به اردوی روسیه بازگردد اما مقابل دو تیم مدعی آرژانتین و اسپانیا شکست خورد تا در پاور رنکینگ جام‌جهانی با یک سقوط ۱۰ پله‌ای در رده بیستم قرار گیرد.

تیم سی و سوم رنکینگ فیبا از آفریقا به این مسابقات می‌آید. نیجریه در بازی‌های دوستانه عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و در آخرین پاور رنکینگ جام‌جهانی در رده هفتم ایستاد. این تیم با بهره بردن از الفروغ آمینو از پرتلند تریل بلیزرز، چیمزی میتو از سن‌آنتونیو اسپرز و جاش اوکاگی از مینسوتا تیمبرولوز در کنار جردن نورا از دانشگاه لوئیسویل تیم خوبی را تشکیل داده است. میانگین سنی این تیم ۲۷ سال است و با ۲۰۱ سانتی‌متر میانگین قدی جزو تیم‌های متوسط رو به بالای مسابقات محسوب می‌شوند. این تیم در اوایل ماه آگوست در بازی دوستانه برابر کانادا شکست خورد اما دو روز بعد از این شکست بار دیگر با این تیم بازی کرد و مقابل حریف آمریکایی خود به پیروزی رسید. علاوه بر این آن‌ها مونته‌نگرو را با ۳ امتیاز اختلاف مغلوب کردند.

براساس آمار فیبا این دو تیم هیچگاه در جام‌جهانی رو در روی هم قرار نگرفتند و این بازی اولین تقابل آن‌ها خواهد بود.

 

ایران – پورتوریکو (ساعت ۱۳:۰۰)؛ مدت‌ها منتظر این بازی بودیم

اگرچه پیروزی برابر تونس برای هیچ یک از این دو تیم قطعی نیست و شکست مقابل اسپانیا هم صد در صدی نیست، اما با احتساب این که هر دو تیم در پایان دور گروهی ۱ برد و ۱ شکست خواهند داشت، این بازی تعیین کننده تیم صعودکننده به مرحله بعد خواهد بود.

ایران پس از حرف و حدیث‌های بسیار درباره ترکیب تیم‌ملی و حواشی که اطراف آن ایجاد شد پا به رقابت‌های دوستانه گذاشت. تقابل با یونان تجربه خوبی برای ملی‌پوشان ایرانی بود اما پیروزی برابر روسیه نگاه کارشناسان را نسبت به ایران کمی تغییر داد و برای تیم مهران شاهین‌طبع شانس بیشتری را جهت صعود به مرحله بعد در نظر گرفتند. این تیم با میانگین سنی ۲۸ سال و میانگین قد ۲۰۰ سانتی‌متر به عنوان تیم دوم قاره آسیا و اقیانوسیه (بعد از استرالیا) پا به عرصه جهانی خواهد گذاشت.

پورتوریکو در روند آماده‌سازی ابتدا به مصاف آرژانتین رفت و برابر این حریف قدرتمند شکست خورد، سپس شکست سنگین مقابل ترکیه و سنگال را تجربه کرد تا یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های این مسابقات پیش از آغاز رقابت‌ها لقب گیرد. آن‌ها نسبت به حریف اول خود یعنی ایران در پاور رنکینگ جام‌جهانی ۵ پله پایین‌تر هستند و در جایگاه سی‌ام در بین ۳۲ تیم این رقابت‌ها قرار گرفتند.

همانند دو بازی قبل که بررسی کردیم، فیبا این بازی را هم اولین تقابل دو تیم در جهان می‌داند.

 

در مطلب بعدی چهار بازی دوم روز نخست را بررسی خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار پیشین

اخبار بیشتر