گزارش ویژه

لیگ برتر بسکتبال ایران در آستانه‌ نیمه‌کاره شدن؛ تیم‌ها چه خواهند کرد؟

سجاد بیات

فدراسیون بسکتبال بعد از جلسه با نماینده‌های تیم‌های حاضر در پلی آف لیگ برتر بسکتبال ایران برای ادامه‌ی این رقابت‌ها ضرب العجل تعیین کرد.

منطقه رنگی – فدراسیون بسکتبال اعلام کرد راند اول پلی آف لیگ برتر بسکتبال ایران به جای ۱۵ اسفند، ۲۵ فروردین آغاز می‌شود. اگر این تاریخ هم شرایط بهداشتی و سلامت جامعه مهیا نباشد، فصل جاری رقابت‌ها نیمه‌کاره می‌ماند. این تصمیم بعد از آن گرفته شد که بسیاری از بازیکن‌ها خواستار تعویق رقابت‌ها تا زمان عادی شدن شرایط شدند. وزارت بهداشت هم دستور داده رقابت‌های ورزشی تا اطلاع ثانوی تعویق شوند.

نمی‌توان پیش‌بینی کرد که شرایط جامعه در تاریخ ۲۵ فروردین سال ۹۹ اجازه‌ی از سرگیری لیگ برتر بسکتبال ایران را می‌دهد یا خیر. ویروس کرونا اما ممکن است باعث نیمه‌کاره ماندن این فصل لیگ برتر شود. این فصل از رقابت‌ها برای اولین بار در بیش از یک دهه‌ی گذشته با حضور ۱۳ تیم برگزار شد.

انتشار خبر احتمال لغو لیگ برتر، اعتراض گروهی از هوادارهای تیم‌های حاضر در پلی آف را هم به همراه داشت.

مهران شاهین‌طبع سرمربی شهرداری گرگان در این‌باره به منطقه رنگی می‌گوید:

من مطمئن هستم که بهترین تصمیم برای بسکتبال و جامعه‌ی ایران گرفته خواهد شد. باید بدانیم که بعضی موارد در اختیار فدراسیون و تیم ها نیست و به شرایط جامعه مرتبط است. به نظر من نباید از الان پیش‌بینی کنیم و باید منتظر شرایط در تاریخ اعلام شده باشیم.

یکی از دلایلی که برای لغو احتمالی لیگ برتر مطرح می‌شود، آغاز اردوهای تیم ملی است. سرمربی تیم ملی بسکتبال در این‌باره می‌گوید:

تیم ملی نمی‌تواند دیرتر از اول خرداد کار خود را آغاز کند. بازیکن‌ها به استراحت هم نیاز دارند. به هرحال المپیک بزرگ‌ترین اتفاق ورزشی جهان است. البته همه امیدواریم که شرایط طوری پیش برود که بتوانیم لیگ را هم به خوبی داشته باشیم.

نوید رضایی‌فر صمد نیکخواهکوهیان: اولویت سلامت جامعه است

فرزاد کوهیان سرمربی پتروشیمی که تیمش در فصل عادی پس از شهرداری گرگان سید دوم را کسب کرد درباره‌ی این شرایط می‌گوید:

اولویت اصلی تمام مجموعه‌ی باشگاه پتروشیمی، سلامت جامعه است. به همین دلیل تابع تصمیمی خواهیم بود که منافع سلامت جامعه را تامین کند.

او درباره‌ی اعتراض هواداران تیم‌ها به لغو احتمالی رقابت‌ها گفت:

من مطمئن هستم هواداران فهیم پتروشیمی هم اولویت اصلی خود را سلامت جامعه می‌دانند. من به آن‌ها قول می‌دهم اگر شرایط فراهم باشد، با تمام قوا وارد مسابقات شویم و همه‌ی انرژی خود را بگذاریم تا جام قهرمانی را برای این شهر کسب کنیم.

اسلامی: مورد مشکوکی نداشتیم

در بین تیم‌های لیگ برتری شیمیدر یکی از درگیرترین تیم‌ها بود. این تیم که به قم منتقل شده، اولین تیمی بود که در ایران با کرونا درگیر شد. محمدرضا اسلامی در این‌باره به منطقه رنگی می‌گوید:

خدا رو شکر ما مورد مشکوکی نداریم. هفته‌ی گذشته همه بچه‌ها تست دادند و خدا را شکر مشکلی نبود.

او درباره‌ی لغو احتمالی لیگ برتر می‌گوید:

ما مشکلی با لغو مسابقات نداریم چون اولویت اصلی باشگاه ما سلامتی جامعه است. به هرحال درست است که ما یک باشگاه خصوصی هستیم و هزینه‌ی زیادی هم کرده‌ایم اما مالک باشگاه و تمام اعضای آن اولویت اصلی خود را سلامت جامعه می‌دانند. تا زمانی که مطمئن نشویم کسی در خطر نیست مسابقه نمی‌دهیم. باید به این نکته توجه کنیم که تقریبا تمام سرمایه‌ی بسکتبال ملی ما از بازیکن و مربی و عوامل دیگر، درگیر این مسابقات هستند. همچنین از چهار گوشه‌ی ایران تیم در این مرحله حضور دارد. بنابراین نباید ریسک کنیم.

شیمیدر به دلیل شیوع کرونا مشکلات زیادی برای جذب بازیکن خارجی داشت. واورلی آستین سنتر آمریکایی – آلمانی این تیم هم روز دوشنبه از شیمیدر جدا شد. اسلامی در این‌باره می‌گوید:

نگه داشتن بازیکن در تهران بدون تمرین منطقی نیست. ما به جز آستین با دو بازیکن خارجی دیگر هم قرارداد بسته‌ایم اما باید ببینیم شرایط چگونه خواهد بود و از کدام نفرات استفاده می‌کنیم.

میثم میرزاییسامری: سرمایه‌گذاری به خاطر هواداران است

نفت آبادان یکی دیگر از تیم‌های پرطرفدار حاضر در این مرحله است. حماد سامری درباره‌ی واکنش هواداران تیمش به لغو احتمالی رقابت‌ها به منطقه رنگی می‌گوید:

هر سرمایه‌گذاری در آبادان شده، برای مردم این شهر است. ولی می‌دانم که هواداران ما به خوبی شرایط را درک می‌کنند و می‌دانند که اولویت اصلی سلامت جامعه است. من اصلا دوست دارم مسابقه‌ای بدون تماشاگر برگزار شود. به عنوان مثال یکی از جذابیت‌های فینال سال گذشته‌ی لیگ، تماشاگران آبادان و گرگان بودند. البته باید سلامت همه تضمین شود.

سرمربی نفت آبادان موافق لغو برگزاری لیگ در صورت ادامه‌ی این وضعیت است:

نظر شخص من این است که حتی اگر سلامت یک نفر در خطر باشد، نباید مسابقه‌ای برگزار شود. زحمات زیادی توسط همه‌ی تیم‌ها کشیده شده و همه‌ی تیم‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. فکر می‌کنم بهتر است صبور باشیم و ببینیم در زمان مقرر چه شرایطی وجود دارد. نباید از حالا پیش‌بینی منفی کنیم.

هاشمی: امیدوار هستم لیگ ادامه داشته باشد

مصطفی هاشمی سرمربی مهرام،‌ امیدوار است که لیگ ادامه داشته باشد. او می‌گوید:

احساس شخصی من این است که کار به لغو لیگ نخواهد رسید. امیدوارم شرایط طوری شود که سلامت جامعه تامین و مسابقات برگزار شود. به هرحال تیم‌ها زحمت کشیده‌اند و سخت است که نتیجه‌ی زحمات‌شان را نبینند. البته اگر خدای نکرده وضعیت جوری باشد که سلامت افراد در خطر باشد، ما هم نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم این اتفاق رخ بدهد و نمی‌توانیم خلاف مقررات عمل کنیم.

تمرینات همه‌ی تیم‌های حاضر در پلی آف لیگ برتر به جز شهرداری گرگان در حال حاضر برگزار نمی‌شود. شهرداری گرگان جلسات تمرینی خود را به صورت کنترل شده و با رعایت موارد بهداشتی برگزار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار پیشین

اخبار بیشتر