فرمت مسابقات بسکتبال المپیک تغییر کرد

سجاد بیات

فرمت مسابقات بسکتبال پنج نفره و سه نفره المپیک با تایید کمیته بین المللی المپیک تغییر کرد. رشته بسکتبال سه نفره از این دوره المپیک به این مسابقات اضافه میشود.

منطقه رنگی – بسکتبال سه نفره نخستین بار به بسکتبال پنج نفره در بازی‌های المپیک اضافه می‌شود و دو رشته بسکتبال طبق پیش بینی‌ها از محبوبترین ورزش‌های داخل سالن المپیک توکیو ۲۰۲۰ خواهند بود. طبق تصمیم فیبا، فرمت مسابقات هر دو رشته در المپیک ۲۰۲۰ تغییر می‌کند.

تغییر تورنمنت بسکتبال

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ۱۲ تیم حاضر در تورنمنت‌های زنان و مردان به سه گروه چهار تیمی تقسیم می‌شوند. در حالی که پیش از این مسابقات ۱۲ تیمی با تقسیم به ۲ گروه شش تیمی برگزار می‌شد.
طبق فرمت جدید، تیم‌ها سه مسابقه در مرحله مقدماتی انجام می‌دهند و دو تیم برتر هر گروه به مرحله بعد صعود می‌کنند. دو تیم برتر از بین تیم‌های رده سوم گروه‌ها هم راهی دور نهایی می‌شوند و به این ترتیب چهار تیم از ادامه مسابقات حذف می‌شوند.
جالب اینجاست که تیم‌ها با سیدبندی برای گروه بندی در مرحله نهایی قرعه کشی می‌شوند. بعد از قرعه کشی میان هشت تیم، ​ مراحل یک چهارم نهایی، ​ نیمه نهایی و فینال به صورت حذفی ادامه پیدا می‌کند.

بسکتبال سه نفره المپیک

۸ تیم در هر یک از بخش‌های زنان و مردان بسکتبال سه نفره المپیک حضور دارند که هر یک از تیم‌ها با هفت تیم دیگر حاضر در تورنمنت طی چهار روز رقابت می‌کنند. هر تیم روزانه دو مسابقه تا پایان روز سوم انجام می‌دهند و در روز چهارم مسابقه آخر مرحله مقدماتی را برگزار می‌کنند. تیم‌های هفتم و هشتم در پایان مرحله مقدماتی از ادامه مسابقات حذف می‌شوند و تیم‌های اول و دوم به طور مستقیم به نیمه نهایی می‌رسند.
تیم‌های سوم تا ششم در روز چهارم مسابقات به صورت حذفی در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف هم می‌روند و دو تیم برتر به نیمه نهایی راه پیدا می‌کنند.
مسابقات نیمه نهایی و فینال هم در روز پنجم برگزار می‌شود.
رقابت‌های بسکتبال سه نفره از ۲۵ تا ۲۹ جولای ۲۰۲۰ برگزار می‌شود و مسابقات بسکتبال المپیک هم از ۲۶ جولای تا ۹ آگوست برنامه ریزی شده است.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار پیشین

اخبار بیشتر