فدراسیون بسکتبال ممکن است چند سهمیه داوری بین المللی را از دست بدهد

سجاد بیات

نحوه انتخاب و ارائه مدارک برای داوران بین المللی بسکتبال ایران (دوره ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱) به شکلی بود که احتمال از دست رفتن چند سهمیه ایران وجود دارد.

منطقه رنگی – انتخاب داوران و ناظران بین المللی بسکتبال از سال ۲۰۱۷ به صورت دوره‌های دو ساله تغییر کرده و فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) به فدراسیون‌های ملی این فرصت را می‌دهد که در پروسه‌ای چند ماهه با انجام آزمون‌های مختلف، داوران را طبق سهمیه‌ای که به آن‌ها اختصاص یافته، معرفی کنند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، دوره جدید داوران و ناظران بین المللی از آگوست ۲۰۱۹ آغاز می‌شود و تا دو سال معتبر خواهد بود. فدراسیون بسکتبال ایران با وجود تمام شدن پروسه انتخاب داوران ایرانی در روز‌های پایانی سال ۱۳۹۷، هنوز اسامی معرفی شده به فیبا را اعلام نکرده است و طبق شنیده‌ها هر روز تغییراتی در فهرست ایجاد می‌شود. در حالی که مهلت رسمی ارائه مدارک به پایان رسیده است و این موضوع می‌تواند باعث سوختن چند سهمیه داوران بین المللی ایران شود. علاوه بر این اعمال سلیقه در انتخاب داوران و ناظران هم مشهود است.

اعمال سلیقه در انتخاب داوران مرد

پیش از تعطیلات نوروز شنیده شد که ورژ آبکاریان رئیس کمیته مسابقات و داوران، نام صادق قنبری یکی از چهار داور الیت ایران را از فهرست داوران بین المللی خط زده است و اسامی این هشت داور به عنوان گزینه‌های داوری بین المللی مردان برگزیده شده است:
جعفر محمدپور، محمدرضا صالحیان، محمد دوست، هادی سالم، محمد رجبی، جواد مرادی، رامین فتحی و مهران کیش
این اسامی در حالی برگزیده شد که به داوران اعلام شده بود هر داوری که در تست فیزیکی (تست دو) موفق نباشد، فرصت دیگری برای جبران نخواهد داشت. با وجود این نام جواد مرادی بعد از رد شدن در تست فیزیکی، در میان داوران معرفی شده به فدراسیون جهانی قرار گرفت. مرادی که در سال ۹۷ با کمیته داوران و مسابقات همکاری داشت، به نوعی مزد خود را با گرفتن جای یکی از داورانی گرفت که در این تست قبول شده بودند و شرایط بین المللی شدن هم داشتند.

داور بسکتبال
فرصت سوزی در معرفی داوران بین المللی بسکتبالآبکاریان تست فیزیکی قبل از عید را “صوری” می‌داند، در حالی که به داوران تاکید شده بود امکان جبران در صورت رد شدن در تست فیزیکی وجود ندارد و همه داوران تایید می‌کنند که این تست صوری نبوده است.

سوال فیبا از فدراسیون

شنیده می‌شود موضوع حذف صادق قنبری از داوران با تجربه بین المللی، باعث سوال فیبا شده و نامه‌ای برای پرسیدن دلایل این موضوع به فدراسیون ارسال شد.
در بند ۱۶۰ دستورالعمل فیبا برای انتخاب داوران بین المللی آمده است که در صورت بروز اختلاف بین یک داور و فدراسیون ملی، فیبا امکان دخالت دارد و طبق بند ۱۶۱، فیبا می‌تواند درباره دادن لیسانس بین المللی به آن داور خاص (برای دوره دو ساله) تصمیم گیری کند. در صورتی که فیبا این تصمیم را بگیرد، فدراسیون مربوطه، مجبور به پرداخت مبلغ لازم برای لیسانس دو ساله بین المللی داور مزبور می‌شود.
با توجه به این موضوع احتمال دارد فیبا به صورت مستقل، قنبری را به عنوان داور بین المللی ایران انتخاب کند و فدراسیون بسکتبال ایران هم مجبور به پرداخت مبلغ موردنظر فیبا برای قنبری می‌شود.

حضور کاندیدا‌ها در پروسه انتخاب

فرصت سوزی در معرفی داوران بین المللی بسکتبالیکی دیگر از تخلفات انجام شده در پروسه انتخاب داوران و ناظران بین المللی، حضور محمدرضا صالحیان، جعفر محمدپور و ورژ آبکاریان در جلسه مربوط به انتخاب نهایی بود. در حالی که دو نفر نخست از کاندیدا‌های داوری بین المللی و آبکاریان کاندیدای ناظری بین المللی بودند.
این تخلف در شرایطی صورت گرفت که در آیین نامه فیبا به صراحت ذکر شده است که کاندیدا‌های بین المللی شدن نباید در پروسه انتخاب به صورت مستقیم یا غیر مستقیم دخالت داشته باشند.

تست فیزیکی دوم و ابهامات بیشتر

کمیته داوران فدراسیون بسکتبال بعد از انتخاب داوران مدنظر خود برای دوره بین المللی دو ساله، باید تست فیزیکی دیگری با حضور همان داورانی می‌گرفت که برای معرفی به فیبا انتخاب شده بودند. این تست یازدهم فروردین امسال گرفته شد و جالب اینجاست که جواد مرادی بار دیگر در تست مزبور رد شد تا نشان دهد آمادگی موردنظر فیبا را برای داوران بین المللی ندارد.
علاوه بر مرادی، سه داور دیگر یعنی جعفر محمدپور، محمدرضا صالحیان و تالین طهماسیان (بخش بانوان) هم موفق به قبولی در تست فیزیکی نشدند. محمدپور پیش از شروع مسابقه مصدوم شد، صالحیان به دلیل مشغله کاری موفق به حضور نشد و طهماسیان هم در بخش بانوان به پایان ۶۶ دور نرسید.

فرصت سوزی در معرفی داوران بین المللی بسکتبالتاخیر در ارائه مدارک و خطر سوختن سهمیه‌ها

کاندیدا‌های بین المللی شدن طبق دستورالعمل فیبا باید تا ۳۱ مارس، نتیجه تست کتبی، فیزیکی و پزشکی را آپلود می‌کردند و فیبا در این بخش هم اعلام کرده است که رد شدن داور معرفی شده در هر یک از تست‌ها یا نقص در ارائه مدارک ممکن است باعث رد آن داور شود. با این شرایط احتمال سوختن سهمیه‌های بین المللی ایران وجود دارد.
ورژ آبکاریان رئیس کمیته مسابقات و داوران بسکتبال ایران تاکید می‌کند: “با توجه به تاخیر چند کشور مانند چین، فدراسیون جهانی فرصت دیگری بعد از ۳۱ مارس هم ایجاد کرده است و هنوز فرصت داریم از داوران مصدوم یا آن‌هایی که مشکل شغلی داشتند، آزمون دیگری بگیریم. در مورد نفرات رد شده هم مکاتبه می‌کنیم که در صورت امکان، داوران دیگری را جایگزین کنیم. ”
با وجود این شنیده می‌شود فرصت دیگری برای ارائه مدارک وجود ندارد و در این صورت چهار داوری که موفق به تست فیزیکی نشدند، طبق نظر فیبا به عنوان داوران بین المللی ایران تایید نمی‌شوند.

احتمال حذف نام مهران کیش

شنیده می‌شود در ادامه سردرگمی کمیته داوران ایران برای انتخاب کاندیدا‌های داوری بین المللی، نام مهران کیش داور جوان حذف می‌شود و لیلا علیمرادی به سهمیه داوران زن اضافه خواهد شد. جالب اینجاست که هنوز خبری از حذف جواد مرادی با وجود دو بار رد شدن در تست فیزیکی شنیده نمی‌شود.

مشکلات انتخاب داوران زن

فرصت سوزی در معرفی داوران بین المللی بسکتبالپیش از تعطیلات نوروز، همزمان با تست آقایان از بانوان هم تست فیزیکی گرفته شد که لیلا علیمرادی در این تست موفق نبود. تالین طهماسیان و فهیمه علیمرادی هم که برای فینال لیگ دسته یک به قزوین رفته بودند، طبق هماهنگی باید در همان محل تست می‌دادند که تالین طهماسیان در آن زمان با این موضوع موافقت نکرد تا در زمان دیگری تست دهد.
بعد از این ماجرا نام طهماسیان، فهیمه علیمرادی و سمانه دهقانی به عنوان گزینه‌های داوری بین المللی بانوان مطرح شد؛ اما بعد از تعطیلات عید مشخص شد که در این بخش هم تغییراتی صورت می‌گیرد.

داور بسکتبال زنان
طهماسیان که مسئولیت داوران و مسابقات بسکتبال بانوان را در اختیار دارد، به دنبال اضافه کردن سهمیه‌های بانوان بود؛ اما گویا فیبا با این موضوع موافقت نکرد و هنوز سرنوشت داوران بین المللی بانوان مشخص نیست. اهمیت این بخش با توجه به صدور مجوز حجاب اسلامی در بسکتبال بیشتر شده است و داوران زن فرصت‌های زیادی برای قضاوت بین المللی دارند.

حذف سلیقه‌ای ناظران

داستان‌های کمیته داوران و فدراسیون بسکتبال ایران به معرفی داوران ختم نمی‌شود و در معرفی ناظران بین المللی هم اتفاقات عجیبی افتاد. پیش از تعطیلات نوروز از ناظران هم امتحانی گرفته شد و نام پیام سیفی زاده، ورژ آبکاریان، نادر باقری و امیر واحدپور به عنوان ناظران منتخب برای معرفی به فیبا مطرح شد. هما گودرزی هم به عنوان ناظر در بخش بانوان در کنار صنم نظامی مطرح بود.
شنیده می‌شود رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال که در سفر چین به سر می‌برد، در بازگشت به ایران، نام نادر باقری و امیر واحدپور را با نظر شخصی حذف کرد و به جای این دو نفر شهرام پرنیاک عضو هیئت رئیسه فدراسیون به فهرست اضافه شد که حتی در امتحان ناظران حضور نداشت.
امیر واحدپور که پیش از این به عنوان رئیس کمیته داوران فدراسیون فعال بود، در پاسخ به سوالی در این مورد تاکید کرد که در موقعیت فعلی، حرفی در این باره ندارد.
همچنین گودرزی در بین ناظران زن حذف شد و توکلی و زارع به فهرست ناظران معرفی شده به فیبا اضافه شده اند.
با توجه به مشکلاتی که معرفی ناظران و داوران بین المللی با نظر فدراسیون ملی به وجود آورده است، به نظر می‌رسد طرح فیبا برای دادن این اختیار به فدراسیون ها، چندان موفق نیست و مشکلات داخلی زیاد و رفتار‌های سلیقه‌ای به وجود می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار پیشین

اخبار بیشتر