رسمی؛ سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال یونان سرانجام معرفی شد

سجاد بیات

بعد از حدود یک ماه وقفه، سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال یونان معرفی شد. ریک پاتینو سرمربی باتجربه‌ی آمریکایی جانشین تاناسیس اسکورتاپولوس شد.

منطقه رنگی – فدراسیون بسکتبال یونان اعلام کرد ریک پاتینو برای قبول هدایت تیم ملی بسکتبال یونان با این فدراسیون به توافق رسیده است. پاتینوی ۶۷ ساله جمعه شب به وقت تهران، این خبر را در توییتر رسمی خود تایید کرد.

پاتینو در گفت‌وگو با ESPN اعلام کرد به زودی برای آغاز کار، به یونان سفر خواهد کرد. این سرمربی باتجربه، کارش با تیم ملی یونان را از زمستان سال جاری آغاز خواهد کرد. تیم ملی یونان در جریان جام جهانی ۲۰۱۹ موفق به دریافت سهمیه‌ی المپیک ۲۰۲۰ نشد. این تیم با شکست در مرحله‌ی یک چهارم نهایی به رتبه‌ی یازدهم جام جهانی رسید. یونان یکی از ۲۴ تیم دارای شانس برای حضور در المپیک از طریق مسابقات انتخابی سال آینده خواهد بود.

ریک پاتینو که سابقه‌ی حضور روی نیمکت تیم‌های نیویورک نیکس و بوستون سلتیکس را هم در کارنامه دارد، پیش از این هدایت پاناتیانکوس یونان را برعهده داشت. پاناتیناکوس با هدایت پاتینو سه قهرمانی متوالی لیگ یونان را تصاحب کرد. این تیم فصل گذشته به مقام ششم رقابت‌های یورولیگ دست پیدا کرد. تانیس آنته‌توکمپو برادر کوچک‌تر یانیس آنته‌توکومپو با ارزش‌ترین بازیکن فصل قبل رقابت‌های NBA، فصل گذشته برای پاتینو در پاناتیناکوس بازی می‌کرد.

ریک پاتینو، سرمربی پرحاشیه و جنجالی

ریک پاتینو در بسکتبال آمریکا یک نام شناخته شده و بسیار پرحاشیه است. او بین سال‌های ۹۷ تا ۲۰۰۱ سرمربی بوستون سلتیکس بود و با تصمیم‌های عجیب خود بدترین سال‌های تاریخ پرافتخارترین تیم NBA را ثبت کرد. پاتینو بعد از اینکه از سلتیکس اخراج شد، هدایت تیم کالج لوویس‌ویل را برعهده گرفت. پاتینو ۱۶ سال سرمربی این کالج بود و نتایج بسیار خوبی با این تیم گرفت. لوویس‌ویل با هدایت پاتینو یک بار قهرمان کالج‌های آمریکا شد و دو بار به نیمه‌نهایی این رقابت‌ها رسید.
سال ۲۰۱۷ اما در جریان بزرگ‌ترین رسوایی مالی تاریخ کالج‌های آمریکا از لوویس‌ویل اخراج شد. پاتینو و چندین چهره‌ی مشهور دیگر کالج‌های آمریکا در این پرونده‌ی بسیار بزرگ متهم شدند که با دریافت مخفیانه‌ی پول، نقل و انتقالات بازیکن‌های کالج‌ها را کنترل کرده‌‌اند. براساس قانون وقعت کالج‌های آمریکا ورزشکاران حاضر در این سطح،‌ اجازه‌ی دریافت پول برای بازی در یک کالج را نداشتند. تحقیقات FBI اما ثابت کرد پاتینو و چندین چهره‌ی مشهور و بانفوذ ذیگر، برای جذب بازیکن‌های بهتر در کالج‌های خود به آن‌ها مخفیانه پول داده‌اند.

این قانون ابتدای سال جاری میلادی بازنگری شد و تغییر کرد اما پاتینو دیگر اجازه‌ی مربیگری در کالج‌های آمریکا را نخواهد داشت. این سرمربی ۶۷ ساله تابستان جاری تلاش‌های زیادی کرد تا یکی از تیم‌های NBA را متقاعد به عقد قرارداد کند اما موفق نشد.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار پیشین

اخبار بیشتر